Forum www.spisrolny.fora.pl Strona Główna www.spisrolny.fora.pl
Prywatne forum rachmistrzów.
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Obowiązki właściciela psa - podstawy prawne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.spisrolny.fora.pl Strona Główna -> Wolne tematy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
anthony




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 22:13, 25 Mar 2011    Temat postu: Obowiązki właściciela psa - podstawy prawne

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń
Art. 77 Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.
1. Wykroczenia z art. 77 k.w. może się dopuścić osoba, na której spoczywa obowiązek zachowania ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia.
2. Podmiotem wykroczenia może być nie tylko właściciel zwierzęcia, ale każdy, na kim spoczywa obowiązek nadzoru nad nim.
3. Czynu tego można się dopuścić zarówno umyślnie, jak i nieumyślnie, gdyż wystarczające jest niezachowanie środków ostrożności.
4. Zwykła ostrożność obejmuje przeciętne środki ostrożności związane z trzymaniem danego zwierzęcia, przy czym będą one zróżnicowane w zależności od gatunku zwierzęcia i przede wszystkim od stopnia niebezpieczeństwa, jakie zwierzę może stwarzać. Nakazane środki ostrożności mogą wynikać z przepisów prawa (zwłaszcza ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt - Dz. U. Nr 111, poz. 724 z późn. zm. jak również z polecenia funkcjonariuszy organów porządkowych (Policji, straż gminnej). Mogą być również określone w przepisach prawa miejscowego.
5. Utrzymujący zwierzęta domowe ponoszą całkowitą odpowiedzialność za zachowanie utrzymywanych zwierząt i mają obowiązek stałego i skutecznego dozoru nad nimi. Właściciele psów mają obowiązek towarzyszenia zwierzętom na spacerze oraz stałego nadzorowania ich zachowania. Osoby trzecie nie mogą być narażone na bezpośredni kontakt ze zwierzęciem bez wyraźnego przyzwolenia. Właściciel psa ponosi odpowiedzialność materialną za szkody wyrządzone przez psa.

Art. 78. Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1.000 złotych albo karze nagany.

Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
Art. 85 Kto uchyla się od obowiązku ochronnego szczepienia zwierzęcia przeciwko wściekliźnie podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo karze grzywny.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt
Art. 10. 1. Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia organu gminy właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa, wydawanego na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką hodowlę lub utrzymywać takiego psa.
2. Zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.
3. Minister właściwy do spraw administracji publicznej, po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce, ustala, w drodze rozporządzenia, wykaz ras psów uznawanych za agresywne, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.

sankcje karne: kara aresztu lub grzywny, można orzec przepadek zwierzęcia w razie ukarania za wykroczenie z art. 10 ust 1.

Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne.
Do agresywnych ras psów zaliczono: amerykański pit bull terrier, dog argentyński, pies kanaryjski (Perro de Presa Canario), tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski.
Hodowanie lub utrzymywanie psa rasy uznanej za agresywną bez wymaganego zezwolenia jest wykroczeniem z art. 37 a ustawy o ochronie zwierząt, zagrożonym karą aresztu lub grzywny. Że jest to wykroczenie formalne, decyduje sam brak zezwolenia, natomiast ustawa o ochronie zwierząt nie reguluje zagadnień bezpieczeństwa. Uzasadnione w tej sytuacji staje się sięgnięcie także do art. 77 k.w., który stanowi: Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.

USTAWA z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Art. 4. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego terenowego inspektora sanitarnego, ustala, w drodze uchwały, szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące:
4) obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi

Przykład:

UCHWAŁA NR LII/802/98 RADY MIEJSKIEJ WROCŁAWIA z dnia 5 czerwca 1998 roku w sprawie obowiązków spoczywających na osobach utrzymujących zwierzęta domowe na terenie miasta Wrocławia
§ 4.
2. Posesje (zabudowa jednorodzinna), na których trzymane są psy,
muszą;
1) być tak zabezpieczone aby zwierzę nie mogło się z nich wydostać;
2) przy każdym dojściu do terenu posesji lub mieszkania - być
wyposażone w:
a) w przypadku psów niebezpiecznych tabliczki ostrzegawcze o
minimalnym formacie 15 x 20 cm, z czytelnym napisem "Uwaga -
niebezpieczny pies";
b) dzwonek służący do wezwania gospodarza posesji.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez anthony dnia Pią 22:44, 25 Mar 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
^____^




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 126
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: dolnośląskie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 12:58, 26 Mar 2011    Temat postu:

Dzięki, wydrukuję sobie to i będę nosił ze sobą. Kto wie... może się przydać. Na moim obrębie spisowym jest mnóstwo psów.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
anthony




Dołączył: 01 Mar 2011
Posty: 87
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 15:01, 26 Mar 2011    Temat postu:

Jeszcze jedna rzecz, otóż każda gmina lub miasto ma własny porządek wewnętrzny, statut lub jakiś inny akt prawny regulujący porządek i utrzymanie czystości na ich terenie. Warto więc się z nim zapoznać.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.spisrolny.fora.pl Strona Główna -> Wolne tematy
Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001 - 2005 phpBB Group
Theme ACID v. 2.0.20 par HEDONISM
Regulamin